תקנון אתר | תנאי שימוש : עו"ד עוז חיים | קניין רוחני | זכויות יוצרים | דיני אינטרנט

תקנון אתר | ניסוח תנאי שימוש

צילום: עודד אליגון

הזירה הוירטואלית הפכה לזירה מרכזית בחיינו. היא משלבת תרבות, פנאי, ידע, עסקים ומסחר.

לרוב נדמה, כי כולנו נוסעים לנו בתוך אוטוסטרדת מידע עצומה, בה נתיבי המידע משתלבים זה בזה בצורה הרמונית. לצערנו, המציאות איננה כך. בפועל אותה אוטוסטרדה היא בליל של מחלפים וכבישים חסרי סדר וחסרי הגיון שלרוב מתנגשים זה בזה. אי סדר גדול שבו אנו, איכשהו, מוצאים את הדרך.

תקנון אתר: לעשות קצת סדר בכל הבלאגן

כבעלי אתרי אינטרנט, איננו יכולים להרשות לעצמנו כי אי הסדר ואי הוודאות השוררים ברשת יזלגו אל אתר האינטרנט שבבעלותינו וישלטו בו. בדיוק לצורך כך, קיים לרשות בעלי האתרים כלי חשוב ומשמעותי: תקנון אתר.

באמצעות תקנון אתר, המהווה הסכם בין הגולשים לבין בעל האתר, יש יכולת אמיתית ואף הכרחית להתוות את תנאי ההתנהגות באתר ולהקטין באופן משמעותי את החשיפה לסיכונים משפטיים. מובן שמידת הסוגיות המשפטיות הדרושות הסדרה משתנות בהתאם לאופיו של האתר ולשירותים שהוא מספק למשתמשיו.

לייעוץ משפטי בנוגע לניסוח תקנון אתר התקשרו 077-4050439

נהוג לחלק את האתרים הנפוצים היום ברשת לשלושה סוגים. הסוג הראשון והבסיסי הנם כל אותם אתרי תדמית אשר כל מטרתם היא להוות מעין "כרטיס ביקור" לבית העסק ובו פרטים על בית העסק ודרכים להתקשרות עימו. בסוג הביניים נכללים אתרי תוכן, בהם ישנה תחלופה או הוספה תכופה של תכנים שונים, המועלים אליהם על ידי בעלי האתר ולא על ידי הגולשים. בסוג השלישי והמורכב יותר, קיימים כל אותם אתרים אינטראקטיביים, המשלבים בהם תוכן גולשים (פורומים, תגובות, כרטיסי עסק וכדומה) וכן מסחר אלקטרוני (רכישת מוצרים או שירותים באמצעות האתר).

אתרים הנמנים על שני הסוגים האחרונים, דהיינו אתרי תוכן ואתרים אינטראקטיביים הנם אתרים להם מומלץ וכדאי לנסח תקנון אתר אשר יעניק להם הגנה. זכרו, אתר אינטרנט מהווה זירה עסקית לכל דבר ועניין וכבעלי עסק עליכם לדאוג כי "כללי המשחק" ברורים ומובנים והם אינם כמובן פועלים נגדכם. כמו כן יש לזכור כי על אף היות בית העסק במרחב הוירטואלי, הוא עדיין כפוף לחוקים בעולם האמיתי.

אילו הוראות יש לכלול בתקנון?

על כל תקנון אינטרנט "להיתפר" למידותיו של האתר עליו הוא מתיימר להגן ולהכתב בשפה ברורה ומובנת. יחד עם זאת, ישנן מספר הוראות מרכזיות אשר חשוב שיופיעו בכל תקנון ויותאמו לצרכיו.

בין הוראות אלה ניתן למנות: הגנה על הקניין הרוחני באתר ובכלל זה זכויות היוצרים בו ובתכניו, בשמו ובמוניטין שלו; הסדרת האחריות האתר לתכנים המתפרסמים בו שהועלו על ידי הגולשים; כללי התנהגות הגולשים באתר ובתחומיו (פורומים, תגובות, העלאת חומרים ועוד); הגנת פרטיות הגולשים והשימוש במידע הנאסף עליהם; הוראות הקשורות בסחר אלקטרוני כגון סליקה, תנאי חיוב, חוקי הגנת הצרכן, מדיניות החזרת המוצרים, מועדי אספקה, אחריות ועוד.

האם תקנון תקף בבית המשפט?

תקנון הוא הסכם לכל דבר. וככזה, הוראותיו מחייבות את כל מי שהסכים לפעול לפיהם. מובן, שככל ובעל האתר "יקשה" על הגולש להתעלם מהתקנון, כך החוזק והתוקף שלו יגברו. כך למשל, חיוב הגולשים לאשר את תנאי התקנון (בצירוף לינק לתקנון) כתנאי לשימוש באתר או כתנאי לרכישת מוצרים ממנו, עשוי להוות אקט הממחיש את הסכמתו של הגולש לתנאים ולחייבו על פיהם. אנו רואים יותר ויותר פסקי דין של בתי המשפט בישראל אשר מעניקים תוקף חוזי לתקנון אתר, הן כ"חרב" והן כ"מגן".

למשרדנו נסיון רב בניסוח תקנון אתר המותאם להתפתחות דיני האינטרנט ופסיקות בתי המשפט, כמו גם לדיני הצרכנות והפרטיות. אנו מקפידים לתפור כל תקנון אתר למידותיו של האתר, כך שיספק לו הגנה מקסימלית ויאפשר לו לפעול באופן שוטף ויעיל. פנו אלינו ונשמח לסייע לכם.

לייעוץ משפטי בנוגע לניסוח תקנון אתר התקשרו 077-4050439

לחזרה לעמוד דיני אינטרנט