הקלטה של שיר היא יצירה נפרדת מהשיר עצמו : עו"ד עוז חיים | קניין רוחני | זכויות יוצרים | דיני אינטרנט

הקלטה של שיר היא יצירה נפרדת מהשיר עצמו 

צילום: עודד אליגון

 

חוק זכות יוצרים מונה 5 סוגי יצירות שונות, עליהן הוא מבקש להגן. בין יצירות אלה ניתן למצוא את היצירה הספרותית, היצירה המוסיקלית, היצירה הדרמטית והיצירה האומנותית. כמו כן, מוסיף החוק ומונה יצירה נוספת, חמישית, "התקליט".

מהו, אם כן, אותו "תקליט" עליו מבקש החוק להגן?

אותו "תקליט" הזוכה להכרה כיצירה נפרדת, אינו בהכרח אותו משטח עגול ושחור ששימש לשמיעת מוסיקה באמצעות הפטיפון. תקליט, הנו הטבעה של צלילים מוקלטים במדיום כלשהו, בין אם במדיום דיגיטלי ובין אם אנלוגי. נהוג לכנות את המדיום בו הוקלטו או הוטבעו הצלילים "מאסטר".

מרבית היצירות המוקלטות נעשות כיום באמצעות אולפן הקלטות, שם מוקלטים כל האלמנטים של השירה, הנגינה והאפקטים המוסיקליים האחרים המשתלבים לכדי שיר או מנגינה המושמעת בכל אחד מהאמצעים לנגינת מוסיקה המוכרים לנו.

רבים אינם יודעים זאת, אך הטבעת הצלילים הללו, והפיכתם ליצירה מוקלטת, זוכה להגנת זכויות יוצרים נפרדת מהמילים של השיר או מהלחן שלו. לולא אותה הטבעה, לא היה מתאפשר לנו כמובן להנות מאותם שירים ולהאזין להם בכל אמצעי המדיה המוכרים לנו. אם כן, בכל שיר מושמע חבויות להן שלוש זכויות יוצרים נפרדות- על המילים, על הלחן ועל ההקלטה. כך שככל והנכם מבקשים לעשות שימוש בשיר מוקלט, יהיה עליכם לדאוג לרישיון שימוש הן מבעל זכויות היוצרים בלחן, במילים ובהקלטה.

הגנת זכויות יוצרים בתקליט, מעניקה לכל אותן חברות ההקלטה זכות כלכלית משמעותית והופכת אותן, הלכה למעשה, כחלק בלתי נפרד מהבעלים בשיר ומאפשר להן לשלוט בשימושים שייעשו בו וכמובן ברווחים שיופקו ממנו. כך למשל, יוצר של שיר או לחן, אשר מקליט את יצירתו באולפן הקלטות, לא יוכל לעשות שימוש חופשי ביצירות מוקלטות אלה ללא קבלת הסכמת האולפן או בעל הזכויות בהקלטה שכן ה"מאסטר" אינו שייך לו.

בדומה ליוצרי המילים והלחן, הנעזרים באקו"ם לניהול הזכויות שלהם, נעזרים גם בעלי הזכויות בהקלטות בתאגידים משותפים לניהול זכויות יוצרים, דוגמת "הפדרציה לתקליטים וקלטות". תאגידים אלה לא מההססים לתבוע פיצויים מגופים ואנשים אשר השמיעו יצירות מוקלטות ללא רישיון מתאים, בגין הפרת זכויות יוצרים בהקלטות.

בשולי הדברים נציין, כי בנוף שוק ההקלטות היום מצויים מספר מודלים של התקשרות. יוצרים וזמרים רבים, אשר מאסו בחברות התקליטים הגדולות, בוחרים לא אחת לפנות לאולפני הקלטות פרטיים, אשר עקב ההתקדמות הטכנולוגית, מציעים שירותי הקלטה באיכות יחסית גבוהה ובמחירים יחסית סבירים.

יוצרים רבים, אשר אינם כלל מודעים לזכות הנפרד ביצירה המוקלטת עלולים למצוא עצמם במצב בו למרות ששילמו כספים לא מבוטלים על ההקלטה- היא איננה כלל שלהם. זכרו שברירת המחדל של חוק זכות יוצרים היא, שיצירה מוזמנת שייכת קודם כל ליוצר שלה- אלא אם הוסכם אחרת.

לכן, בבואכם להקליט את יצירתכם בכל אותם אולפני הקלטות פרטיים הקפידו תמיד לסכם בכתב, בטרם תחילת ההתקשרות עם אולפן ההקלטות, כי זכויות היוצרים במאסטר, יהיו שייכות לכם.

לחזרה לעמוד זכויות יוצרים במוסיקה