המדריך למניעת הפרת זכויות יוצרים ברשת: מוסיקה : עו"ד עוז חיים | קניין רוחני | זכויות יוצרים | דיני אינטרנט

המדריך למניעת הפרת זכויות ברשת

זכויות יוצרים מוסיקה

צילום: עודד אליגון

 

פרק רביעי- מוסיקה

השימוש בקטעי מוסיקה ברשת הוא דבר פופולארי מאין כמוהו. שלא כמו פעם, ניתן היום לצרוך מוסיקה בקלות, במהירות ובמגוון אין סופי. אינספור אפליקציות או פלטפורמות מאפשרות היום להוריד מוסיקה אל המחשב האישי או אל המכשיר הנייד והכל-יכול. גם אתרים רבים, ובעיקרם אתר YOUTUBE, מציעים ספרייה אינסופית של שירים ומוסיקה.

אך זמינותן של היצירות המוסיקאליות הללו יכול כמובן להטעות.

יצירה מוסיקלית היא הרי יצירה מוגנת בזכויות יוצרים. ואין בה רק זכות אחת. בכל יצירה מגולמות לכל הפחות שלוש זכויות שונות. אחת על המילים, השנייה על הלחן והשלישית על ההקלטה. כך שבכל פעם שאנו עושים שימוש בקטע מוסיקה, לנגד עיננו חייבים לעמוד שלושת בעלי זכויות אלה.

הגנת זכות היוצרים מעניקה לבעלי היצירה את הבלעדיות להחליט מה ייעשו עם יצירתם. כך שלפחות לכאורה, העתקת קטע מוסיקה, השמעתו בפומבי או עשיית שימוש אחר בו מפר את זכויות היוצרים בו ומעניק סעדים משפטיים כנגד המפר, כגון פיצויים ועוד.

בפועל, השימוש במוסיקה ברשת הוא כה נרחב, עד שנדמה כי היצירות הללו מותרות לכל.

טעות זו, היא שמובילה עסקים רבים לעמוד אל מול תביעות וטענות משפטיות, שבסופן חשיפה אמיתית לתשלום פיצויים והוצאות משפטיות. אכיפת הזכויות על מוסיקה איננה מתבצעת על ידי היוצרים בעצמם. אף בעל עסק לא יקבל מכתב התראה משלמה ארצי על השימוש ביצירתו. קיימים תאגידים לניהול ואכיפה של זכויות יוצרים, כגון אקו"ם, הפדרציה לתקליטים וקלטות, הפי"ל וכיוצ"ב והם אלו שאמונים על גביית התמלוגים עבור היוצרים ועל האכיפה בשמם. ואלו, אינם קופאים על השמרים.

כך שככל ואתם מבקשים לשלב קטע מוסיקלי כלשהו בסרטון תדמית, בקליפ משרדי, במצגת, באתר או באפליקציה- הקפידו כי מדובר בקטע מוסיקלי שהנכם רשאים לעשות בו שימוש מסחרי. במידה ולא מדובר ביצירה מוסיקלית מקורית, תוכלו לפנות לחברות זכויות היוצרים שמנינו לעיל (גם לגבי מוסיקה לועזית) ולבקש רישיון. במידה ואתם שוכרים בעל מקצוע, הקפידו שיתחייב כלפיכם כי בידיו כל הרישיונות המתאימים לעשות שימוש במוסיקה.

בסופו של דבר זכרו, כי תשלום רישיון או תמלוגים עשוי להיות זול הרבה יותר מאשר תשלום פיצויים או ניהול מערכה משפטית.

 לחזרה למדריך למניעת הפרת זכויות יוצרים ברשת