חשיפת IP : עו"ד עוז חיים | קניין רוחני | זכויות יוצרים | דיני אינטרנט

האם הגשת בקשה לחשיפת פרטי גולשים שווה את המאמץ?

 

הסיפור מתחיל להיות מוכר. טוקבק ארסי אלים ומשתלח נשלח לו בחסות האנונימית המשכרת של האינטרנט אל אחד האתרים בתגובה לכתבה על אדם זה או אחר, והנה מוגשת לה לבית המשפט בקשה לחשיפת כתובת ה-IP של הגולש לצורך הגשת תביעת לשון הרע.

הסכם שכר הטרחה נחתם וטובי עורכי הדין נקראים למשימה. מיטב המוחות המשפטיים מתחילים לרקוח את הבקשה הנכונה. עשרות סופרלטיבים נזרקים לחלל האויר ונוחתים אחר כבוד בבקשה העמוסה לעייפה בעובדות, הלכות וטענות משפטיות.

לאחר הגהה אחרונה בהחלט שבוצעה כנראה בשעת לילה מאוחרת, נשלחת הבקשה לכריכה מהודרת ולקישוט אחרון בדגלוני הנספחים. וכך, מוכנה ומצוחצחת נמסרת לה הבקשה למתמחה, שמקבלה בידיים רועדות, על מנת שיגישה לבית המשפט.

"נתקבל", מורה החותמת ברשמיות. ויריית הפתיחה נשמעת. חודשים ארוכים של תגובות, בקשות, דיונים, עורכי דין, מתמחים והחלטה אחת ארוכה ומנומקת. כולם משתתפים בחגיגה. כולם מייחסים לעניין ובצדק חשיבות מכוננת ומשקיעים את כל מרצם בשכנוע בית המשפט כי זה המקרה הראוי ביותר לחשוף את כתובת ה-IP של אותו מטקבק סורר.

ומלאכת השכנוע לא קלה היא. בהעדר חקיקה או בהעדר הלכה מחייבת של בית המשפט העליון נדרשים עורכי הדין לנחש באיזו גישה מאחת משלושת הגישות הקיימות בפסיקה ינקוט השופט שמולם הפעם ולבסס את טיעוניהם לחילופי חילופין. גם השופט עצמו מצוי בדילמה לא פשוטה בבואו לבחור מבין שלושת הגישות הבאות: חשש לביצוע עבירה פלילית (השופטת ד"ר אגמון גונן), זכות תביעה + דבר מה נוסף (השופט עמית) או חשש של ממש לביצוע עבירה או עוולה (השופטת ד"ר פלפל).

והנה, בעוד טובי המוחות המשפטיים מנסים לצלוח את מהמורת חשיפת הפרטים, לא מתאר לעצמו אותו טוקבקיסט חוצפן, שישב בעת כתיבת הטוקבק הפוגע בבית הקפה השכונתי, כי כל ההליך היקר הזה מתנהל לכבודו. מאז, הוא הספיק לכתוב עוד מאות טוקבקים תוך שהוא לוגם עשרות כוסות של קפה הפוך. שהרי הוא יודע, שגם אם בית המשפט יפסוק, בתום מהלך משפטי מורכב, כי יש לחשוף את כתובת ה-IP, הרי שכל מה שיישאר בידיו של התובע, מלבד חוב שכר טרחה גדול, הוא כתובת ה-IP של בית הקפה.

אם פעם טעו הגולשים לחשוב כי האנונימיות ברשת הינה מוחלטת וכי אף אחד לא יוכל לגלות מיהו "אחד שיודע", הרי שכיום, עם התגברות הפסיקות בעניין והגברת המודעות והשיח הציבורי, סביר להניח שאדם המבקש להשמיץ את חברו בזדון, יקפיד שלא לעשות זאת מביתו, בדיוק כפי שהיה מתקשר מטלפון ציבורי אילו היה רוצה להשמיץ באמצעות הטלפון.

אינני ממליץ לוותר על ההליך. אך אני בהחלט ממליץ לכל מי שידו קלה על ההדק בהגשת בקשה לחשיפת פרטי גולש, פשוט לחשוב פעם נוספת ולהבין, שיש סיכוי שימצא מולו, בתום הליך יקר וארוך, כתובת איי.פי של בית קפה או של קופת חולים (כפי שמצאו עצמם המבקשים בעניין "ברוקרטוב").

 

חזרה לעמוד חשיפת פרטי גולשים באינטרנט