רישום מדגמים : עו"ד עוז חיים | קניין רוחני | זכויות יוצרים | דיני אינטרנט

רישום מדגם

צילום: עודד אליגון

מדגם, הינו דרך נוספת להגנה על קניין רוחני. באמצעות רישום מדגם יכול יוצר לזכות בהגנה מסויימת על כל חפץ או מוצר תעשייתי, שיש לו צורה, עיצוב או קישוט כגון בגדים, ריהוט, ציוד ספורט, רהיטים או מכשיר.

רישום המדגם מתבצע אצל רשם הפטנטים, המדגמים וסימני המסחר במשרד המשפטים והתנאי לרישום המדגם הינו כי החפץ או המוצר הינם מקוריים וחדשים ולא נמכרו או שווקו בארץ. על המדגם המבוקש אסור להתפרסם טרם הגשת הבקשה בכל עיתון, קטלוג או תערוכה בארץ.

בשל השימוש המסיבי ברשת האינטרנט ושינוי המדיה הפרסומית והשיווקית, התעוררה השאלה האם ניתן לראות בפרסום מדגם באתר אינטרנט שפורסם בחו"ל וניתן לצפותו בו גם בישראל, כפרסום שנעשה בישראל. בחוזר שהופץ על ידי רשם המדגמים בתאירך 24.12.08, קובע הרשם כי ניתן לראות בפרסום זה כפרסום שנעשה בישראל, אם ניתן להוכיח כי המדגם המבוקש פורסם באינטרנט לפני הגשת הבקשה בישראל. בכך, צמצם הרשם את ההוראה הקבועה בחוק המגבילה את הרסום האסור לישראל בלבד, שהרי באינטרנט העולם הוא כפר גלובלי אחד.

לאחר בחינת הבקשה לרישום על ידי רשם המדגמים וקבלת תעודת הרישום תהיה לבעל המדגם זכויות בלעדיות בחפץ או במוצר. ההגנה הניתנת על ידי מדגם הינה מוגבלת, וחלה רק על צורתו של המדגם ואינה חלה על כלל המוצרים שלשמה המדגם נרשם. כך למשל  מגדם שניתן לרהיט מגן על הצורה הספציפית שלו ואינו מונע מאחרים לעצב רהיט דומה (אך לא זהה).

ההגנה ניתנת לתקופה של 5 שנים וניתן להאריכה פעמיים ל-5 שנים נוספות (סה"כ 15 שנה).

משרדנו עוסק ברישום מדגמים בארץ ובעולם, חידוש ומעקב של המדגמים, תביעות בגין הפרת מדגמים, הגשת התנגדויות לרישום, אכיפת הזכויות של בעלי מדגמים ועוד. 

לרישום מדגם פנו אלינו או התקשרו 077-4050439

חזרה לעמוד הראשי