המדריך למניעת הפרת זכויות יוצרים ברשת: תמונות : עו"ד עוז חיים | קניין רוחני | זכויות יוצרים | דיני אינטרנט

המדריך למניעת הפרת זכויות יוצרים ברשת

פרק ראשון: תמונות- מלכודת הדבש של האינטרנט 

תארו לכם את שתי הסיטואציות הבאות:

הסיטואציה הראשונה: החלטתם לבנות בית וקבעתם פגישה אצל אדריכל. כאשר הגעתם למשרדו המפואר והמדוקדק, הפנתה אתכם פקידת הקבלה אל עבר פינת המתנה, שם הונח, שלא במקרה, אלבום תמונות בו מצולמים באופן מקצועי בתים שונים, אותם תכנן האדריכל. מאחר ותמונה אחת מצאה חן בעינכם, החלטתם להוציא את התמונה מן האלבום ולקחת אותה.

הסיטואציה השניה: הוזמנתם למפגש חברי. בין לבין, מצאתם את עצמכם מעיינים באלבום המשפחתי. תמונה אחת, תפסה את עינכם והחלטתם לקחת אותה למזכרת, שכן אולי, מי ידע, תוכלו לעשות בה שימוש כזה או אחר. הוצאתם את התמונה מן האלבום והכנסתם אל תוך התיק.

שתי הסיטואציות הללו, מופרכות ככל שיהיו, קורות יום יום ברשת.

ההבדל הוא, שבאף אחד מן המקרים, בעל "האלבום" לא ירגיש כי התמונה חסרה לו. הוא גם לא יידע מי נטל אותה. גם הנוטל לא יצטרך להמתין לרגע בו אף אחד לא יסתכל כדי למנוע מבוכה מיותרת. הוא פשוט ילחץ קליק ימני בעכבר, והתמונה מועתקת.

הקלות בהעתקת התמונות, הזמינות של התמונות והאנונימיות של המעתיק, גורמים כל אלה לעיתים, לחשוב בטעות כי אלו מותרות לכל- דבר שעלול לסבך שלא לצורך רבים. לא בכדי כותרתה של רשימה זו, הינה "מלכודת הדבש באינטרנט".

זכרו שתמונה, היא יצירה אומנותית המוגנת בהתאם לחוק זכות יוצרים. מכאן, כי רק לבעל זכות היוצרים (אם זה הצלם או אדם אחר שרכש את הבעלות) יש את הזכות להחליט מה יעשה בתמונה זו. העובדה שהציב אותה באתרו, או ברשת חברתית כלשהי, אין משמעה כי אדם או גוף אחר, פרט לו יכול לעשות שימוש בה. ולעניין זה, "אי הידיעה" או המחשבה שמא מותר לכם לעשות שימוש בתמונה, לא תסייע בידי המעתיק, כאשר יטענו כלפיו שהפר זכויות. החוק אמנם מעניק הגנות מסויימות למפר "תמים" אך יהיה על אותו מפר לעבור משוכה גבוהה למדי, שכן החוק מבדיל היטב בין תמימות אמיתית וכנה לבין היתממות.

לכן, בבואכם לעשות שימוש בתמונות הקפידו תמיד:

  • לעולם אל תעשו שימוש בתמונה שאינכם יודעים את מקורה. הניחו תמיד כי התמונה מוגנת בזכויות יוצרים (או בזכויות אחרות כגון הזכות לפרטיות)- גם אם לפי דעתכם התמונה "פשוטה" או "רגילה" או לא צולמה על ידי צלם מקצועי.
  • וודאו תמיד שיש בידכם רשות מפורשת וכתובה מבעל זכות היוצרים בתמונה לעשות בה את השימוש אותו אתם מבקשים לעשות, לרבות הסכמת המצולמים עצמם.
  • תנו עדיפות לרכישת תמונות ממאגר תמונות מוכר, מאשר מאגר חינמי. בדרך כלל עלות התמונות מסתכם בסכום זניח למדי.
  • במידה והחלטתם להוריד תמונות ממאגר חינמי, הקפידו לקרוא את תנאי הרישיון של התמונה (תתפלאו אילו "פנינים" תמצאו שם). הקפידו כמובן למלא אחר תנאים אלה.
  • אם שכרתם את שירותיו של מעצב/בונה אתר, וודאו כי כל התמונות נרכשות ממאגר תמונות.
  • העניקו קרדיט לצלם (אלא אם סוכם אחרת או לא נהוג בסוג השימושים הללו להעניק קרדיט).
  • אם יש לכם ספק, התייעצו עם עורך דין זכויות יוצרים, בטרם עריכת כל פעולה. משרדנו ישמח לעמוד לרשותכם בכל סוגייה בעניין.

לחזרה למדריך למניעת הפרת זכויות יוצרים ברשת